مغز کله آخرین ترانه انتشار سرگرمی افشین یداللهی

مغز کله: آخرین ترانه انتشار سرگرمی افشین یداللهی سرگرمی هزار و یک شب عاشقانه ها

گت بلاگز اخبار گوناگون بالاخره دستشان رو شد! , رازهای بزرگ شعبده بازان

شعبده بازها با مهارت های عجیب و توانایی های شگرفی که دارند، کارشان را یک جادوی تمام عیار جلوه می دهند. آنها با حقه های خاصی که اختراع کرده اند، سال هاست پول فرا

بالاخره دستشان رو شد! , رازهای بزرگ شعبده بازان

رازهای بزرگ شعبده بازان؛ بالاخره دستشان رو شد!

عبارات مهم : اسکناس

شعبده بازها با مهارت های عجیب و توانایی های شگرفی که دارند، کارشان را یک جادوی تمام عیار جلوه می دهند. آنها با حقه های خاصی که اختراع کرده اند، سال هاست پول فراوانی به جیب می زنند ولی تمامی این شعبده ها یک راز بسیار راحت پشت خودشان پنهان کرده اند که بعد از گذشت سال ها آخر افشا می شوند.

به گزارش مجله همشهری، شعبده بازها با مهارت های عجیب و توانایی های شگرفی که دارند، کارشان را یک جادوی تمام عیار جلوه می دهند. آنها با حقه های خاصی که اختراع کرده اند، سال هاست پول فراوانی به جیب می زنند ولی تمامی این شعبده ها یک راز بسیار راحت پشت خودشان پنهان کرده اند که بعد از گذشت سال ها آخر افشا می شوند.

راه رفتن روی آب
راه رفتن روی آب یک شعبده نسبتا قدیمی است که سال ها پیش به وسیله گروهی از کسانی که می گفتند با ماوراء ارتباط دارند اختراع شده است بود تا حقانیت خودشان را به کرسی نشانند. آنها می گفتند چون افراد خاصی هستند می توانند چنین کاری را انجام بدهند. آنها اول راه دریا را در پیش گرفته بودند و روی آب دریاها و دریاچه ها راه می رفتند ولی بعد از مدتی، حقه ارزش به وسیله شعبده بازها کشف شد. حالا این گروه تازه دنبال مشتری های خودشان رفته اند و تلاش می کنند با سرگرم کردن دیگران مرور معاش کنند.

یکی از عجیب ترین شعبده های «راه رفتن روی آب» روی رودخانه «تیمز» لندن اجرا شد که در آن مرد شعبده باز تقریبا تمام مسیر رودخانه را روی آب پیاده روی کرده است ولی ماجرا از چه قرار بود؟

پی بردن به راز این شعبده چندان سخت نیست. خیلی ها در همان شروع کار حدس زده بودند که یک پیاده روی شیشه ای یا پلاستیکی زیر پای کسی که روی آب راه می رود جاسازی شده است است ولی هنگامی که ماجرای راه رفتن روی یک رودخانه مطرح باشد، ماجرا پیچیده تر از یک جاسازی راحت هست. در چنین مواقعی چه حقه ای را می توان به کار برد؟ پاسخ این است: ماجرا کمی پیچیده تر شده است ولی غیرممکن نیست. حقه همان مدل قدیمی هست، فقط طوری اجرا شده است که توجه کمتری را جلب کند.

گفته می شود بخشی از رودخانه «تیمز» جهت این برنامه گزینش شده است بود که عملا عبور کمتری در طول روز از روی آن انجام می شد، شب ها نیز خلوت بود و نور خیابان زیاد آن را روشن نمی کرد. با این سحاب گروهی از غواصان یا قایق سوارهای ناشناس خودشان را به آرامی به منطقه دلخواه ارزش رسانده و پیاده روی شیشه ای را جایگزین کرده اند. حتی اگر این احتمال را هم در نظر بگیریم، می توان پای پلیس ها و نیروهای گاردی را که سوار بر قایق، مرد شعبده باز را همراهی می کردند هم به میان کشید.

این افراد گفته اند که گاردهای محافظ آقای شعبده باز در واقع همدست های او هستند و کارشان این است که پیاده روی پلاستیکی کوچکی را که جهت حرکت او درست شده است است در جای تعیین شده است قرار داده یا آن را محکم کنند. جهت این که همه چیز درست جلو رفته و مسیر پیاده روی آسیب نبیند، این قطعات پلاستیکی به اندازه چند متری بریده شده است تا کنترلش راحت تر باشد. در واقع این قطعات پلاستیکی با بست های محکمی به قایق ها متصل شده است اند. فاصله دو قایق طوری تنظیم شده است که هر کدام در امتداد دیگری باشند. با این حساب هنگامی که یکی از قطعات در حال تمام شدن هست، قایق بعدی جایش را محکم می کند و به همین ترتیب به بهانه ساختن جای پایش جلو می روند.

معلق شدن روی هوا
راهبه های هندو سال هاست که با یک شعبده قدیمی تلاش می کنند دیگران را سر کار گذاشته و از این راه پول و شهرت کسب کنند. آنها روی یک سفره که زیر پای ارزش قرار گرفته روی هوا معلق می نشینند. تنها چیزی که در تمام مدت به دست دارند، عصای ارزش هست. ادعای ارزش این است که یک قدرت ماورایی از دنیاهای دیگر باعث شده است که در هوا معلق بمانند ولی واقعیت چیز دیگری هست. عصای ارزش آنها را در هوا معلق نگه داشته است.

بالاخره دستشان رو شد! , رازهای بزرگ شعبده بازان

این عصا به یک پایه روی زمین و نشیمنگاهی در هوا – جایی که راهب روی آن می نشیند – متصل هست. جهت پنهان کردن این شعبده روی پایه زمینی، یک سفره انداخته می شود. ضمن این که تمام راهبان هندو در وقت انجام این کار لباس به تن دارند تا بتوانند حقه ارزش را پنهان کنند. اگر خواستید راجع به این راز مطمئن شوید، فقط کافی است از راهب بخواهید تا عصایش را رها کند. او مطمئنا چنین کاری نخواهد کرد چون بلافاصله به زمین می افتد.

شعبده بلعیدن شمشیر
بلعیدن شمشیر یکی از معمول ترین راه های سرگرمی مردم در تمام دنیاست. مردان غول پیکری که جهت به دست آوردن پول هر کاری می کنند، با قورت دادن شمشیر و خنجرهایی که بسیار بزرگ و تیز به نظر می رسند افراد زیادی را به شگفتی وا می دارند. کسان یکه این شعبده عجیب را انجام می دهند جهت این که حقه ارزش قابل باور باشد، شمشیر را چند بار به زمین و دیوار می کوبند تا تاکید کنند که واقعا تیز است.

ممکن است افراد تازه کار فکر کنند که شمشیرها پلاستیکی هستند ولی به هیچ عنوان این طور نیست. در واقعیت هم شمشیرها خطرناک هستند ولی توصیه ای که باعث می شود شعبده قابل انجام باشد، زیرکی و مهارت خود شعبده باز هست. او زاویه گلو و دهانش را طوری تنظیم کرده و زبانش را به شیوه ای عقب می دهد که عملا شمشیر با نای و معده او در یک راستا قرار بگیرند. با این حساب تنها مسئله این است که تیزی سر شمشیر معده فرد را پاره نکند. اگر زاویه درست رعایت شده است باشد، هیچ مشکلی پیش نمی آید.

غیب شدن مجسمه آزادی
وقتی در سال 1983 میلادی دیوید کاپرفیلد ادعا کرد می تواند برج مشهور آزادی را به آسمان بفرستد، هیچ کس حرفش را باور نکرد. بازی کردن با یکی از سمبل های آمریکا، جسورانه تر از آن بود که کسی بتواند حتی تصورش را بکند ولی این شعبده اتفاق افتاد. آقای کاپرفیلد با کمک هلیکوپتر یک پارچه بزرگ روی برج انداخت و بعد از خواندن وردهای مخصوص و انجام حرکات عجیب این مجسمه غول پیکر را واقعا ناپدید کرد.

شعبده بازها با مهارت های عجیب و توانایی های شگرفی که دارند، کارشان را یک جادوی تمام عیار جلوه می دهند. آنها با حقه های خاصی که اختراع کرده اند، سال هاست پول فرا

دوربین ها از زوایای مختلفی صحنه را نشان دادند تا تلاش کنند مچ شعبده باز خبره را بگیرند. ولی کاپرفیلد و همراهانش هنوز هم این شعبده به جان ارزش بسته است و آن را لو نداده اند ولی چند احتمال راجع به حقه ای که جهت این شعبده به کار گرفته مطرح می شود.

ایده اول می گوید این شعبده با یکی از خاص ترین ساخته های تکنولوژیکی و بزرگ ترین صفحه های نمایش امکان پذیر شده است هست. این صفحه نمایش بعد از این که پرده روی مجسمه قرار گرفته با سرعت روبروی آن راه اندازی شده است هست. ایده دیگری که مطرح شده است و منطقی تر به نظر می رسد راجع به خطای دید است.

این ایده می گوید تماشاچیان، دوربین ها و حتی هلیکوپترها در محدوده خاصی قرار داشته و می توانستند حرکت کنند، شعبده باز با اطلاع از این مکان ها نورپردازی ها را طوری طراحی کرده که عملا محل های قرار گرفتن تمام تماشاچیان در «نقطه کور» بوده هست. البته محاسبه نقاط کور با استفاده از حقه ای که در دنیای شعبده بازها به «توهم فضای خالی» معروف شده است کار بسیار وقت بری هست. این شعبده زیاد از آن که حقه باشد، یک شاهکار محاسباتی و ریاضی هست. این کار آن قدر خاص است که هنوز کسی نتوانسته آن را تکرار کند.

جادوی تعویض اسکناس
اسمش را می توان «یک غافلگیری عجیب» گذاشت. شعبده باز در این حقه عجیب اسکناس یک دلاری را از جیبش بیرون آورده و بعد از چند حرکت عجیب، آن را بلافاصله به یک اسکناس 100 دلاری تبدیل می کند. در تمام مدت او اسکناس ها را کاملا در معرض دید همه قرار می دهد و حتی اگر نیاز باشد، می تواند آن را به دست تماشاچی هایش هم بدهد تا مطمئن شوند با یک اسکناس واقعی طرف هستند و هیچ جادویی در کار نیست. واقعا هم شعبده عجیبی در کار نیست و همه چیز به یکی از بااهمیت ترین مهارت های یک شعبده باز وابسته است.

ماجرا از این قرار است که شعبده باز دو اسکناس همراه خودش دارد، یکی از اسکناس ها یک دلاری است و دیگری 100 دلاری. او در طول مدت اجرا، حواس تماشاچیان را با تا کردن اسکناس یک دلاری پرت می کند، آن هم به شکلی که همه گمان می کنند تمام راز و رمز ماجرا در همان شیوه تا کردن نهفته است ولی واقعیت چیز دیگری هست. او اسکناس را در یک دریچه مخفی پنهان کرده است و در یک حرکت سریع آن را با «100 دلاری» جابجا می کند.

فرار از تانکر آب
شناگر ماهر را با دست و پای بسته به زیر آب می فرستند. مخزن به مرور از آب پر می شود، آن هم در حالی که به نظر نمی رسد راه فراری وجود داشته باشد. محفظه شیشه ای که تماشاگران روبرویش نشسته اند، مرتفع تر از آن است که کسی بتواند از داخلش جان سالم به در ببرد. هیچ راهی به بیرون هم وجود ندارد. راه حل چیست؟ کلید مهم در دست شعبده باز داخل محفظه هست. البته جنس شاه کلید او شبیه به کلیدهای معمولی که ما در دست داریم نیست.

تمام کلیدها در دست دستیار شعبده بازی است که در جای تاریکی پشت صحنه ایستاده هست. با فراهم شدن شرایط به وسیله دستیاری که در جلوی صحنه قرار گرفته وارد عمل شده است قفل های دست شعبده باز را باز کرده و بلافاصله او را اوج می کشد. البته این اوج کشیدن با طناب یا روش های معمول نیست.

راز سرعت عمل شعبده باز غرق شده است در پاکت هوایی است که زیر محفظه آب قرار گرفته هست. این پاکت که از یک جنس محکم و مقاوم مثل پلاستیک ساخته شده است بلافاصله بعد از این که پرده بین شعبده باز و صحنه قرار داده شد آزاد می شود چون در زیر آب قرار گرفته و تحت فشار هست. با آزاد شدن چفت با سرعت زیادی به اوج جهیده و هر کس را که بالایش باشد نیز همراه با خودش اوج می برد.

شعبده باز هم با همین حقه راحت با سرعت زیاد آزاد شده است و جان به در می برد. در واقع اگر دست و پایش به تانکر آب وصل نشده باشد – که این طور هم نشده – فرار از آن محفظه اصلا کار مشکل نیست.

عبور دست از وسط شیشه
شعبده عجیبی است که در نگاه اول آدم را شگفت زده می کند ولی آنقدرها هم عجیب به نظر نمی رسد. در شعبده خاص «عبور دست از وسط شیشه» شعبده باز دستش را از وسط یک قالب آینه ای یا شیشه ای که کاملا بسته به نظر می رسد عبور داده و گل یا شیء دیگری را که در طرف دیگر میز واقع شده است است لمس می کند. نخستین احتمالی که تازه کارها ممکن است مطرح کنند، «خطای دید» هست. آنها می گویند احتمالا دست فرد دیگری در همان حوالی مخفی شده است و هنگامی که زمانش می رسد، دست را از مخفیگاه بیرون کشیده و کاری را که بر عهده اش گذاشته شده است انجام می دهد ولی اصل ماجرا چیز دیگری است.

بالاخره دستشان رو شد! , رازهای بزرگ شعبده بازان

هر چند واقعا پای خطای دید در میان است ولی تمام کار را خود شعبده باز انجام می دهد. تمام راز ماجرا در ساختار آینه نهفته هست. این آینه بر خلاف آنچه به نظر می رسد یک تکه نیست. دست شعبده باز هم از وسط بخش سوراخ شده است آینده بیرون می آید. جهت این که کسی به شک نیفتد که آینده ای دیگر در کار هست، یک مکانیزم خاص با آینه های متفاوت طراحی شده است تا تماشاگر را به اشتباه بیندازد.

این آینه ها در بخش پشتی صحنه طوری کنار هم چیده شده است اند که تماشاگر متوجه حرکت ارزش نمی شود. در چنین موقعی چشم ها به حرکات بدن و دست و پاهای شمشیرباز خیره می ماند تا اگر حرکتی از مجری سر زند به رازش پی ببرند. شعبده بازهای حرفه ای جهت این که این نگاه های تیزبین را غافلگیر کنند کار جابجا کردن این آینه ها را به دستیارشان می سپارند.

شعبده بازها با مهارت های عجیب و توانایی های شگرفی که دارند، کارشان را یک جادوی تمام عیار جلوه می دهند. آنها با حقه های خاصی که اختراع کرده اند، سال هاست پول فرا

واژه های کلیدی: اسکناس | شعبده بازی | اخبار گوناگون

بالاخره دستشان رو شد! , رازهای بزرگ شعبده بازان

بالاخره دستشان رو شد! , رازهای بزرگ شعبده بازان

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz